top of page
 • Yazarın fotoğrafıSemiramis Kulak

Yatırım Öncesi Yatırımcı Güncellemeleri ve Listeleri Nasıl Oluşturulur

Bir girişimcinin girişiminin ömrü boyunca pek çok şapka takması beklenir. Bu şapkaların her biri yeterince zor olduğu için yatırımcı ilişkilerinin daha hafif bir yük olması adına bu yazımızda yatırımcı ilişkileri ve güncellemelerinin neden ve nasıl yapılması gerektiği konusuna değineceğiz.


Yatırımcı güncellemeleri ve yatırımcılarla olan ilişki sadece yeni yatırım turuna çıktığınızda başlamaması gerekiyor, ünlü bir deyişle ilişkilerinizi ihtiyacınız olmadan önce kurmaya başlayın (build your network before you need it). Yatırım arama süreci çoğu girişimci için özellikle de erken aşama girişimler için zorlayıcı olabiliyor. Eğer yatırımcılarla kurmuş olduğunuz bir ilişki yok ise daha da zorlayıcı olabilir. Girişiminizin her aşamasında 1-2 tur ilerisini düşünerek yatırımcı ile ilişki kurmaya başlamak önemli. Örnek olarak tohum yatırım turu aşamasından hemen sonra seri-A yatırımcıları ile iletişime geçmek gerekmektedir.


Yatırım aramaya başlamadan önce yatırımcı listesi oluşturmak hem zamandan kazandıracaktır hem de enerjinizi boşa harcamamayı sağlayacaktır. Yatırımcı listesi oluştururken Türkiye’deki veya yatırım aradığınız coğrafyadaki girişimcilik ile alakalı internet sitelerinden yatırım şirketlerinin isimlerini rahatlıkla edinebilirsiniz. Daha sonrasında bu yatırımcıları bir Excel’de ya da kullandığınız bir platformda toplayıp iletişim kurmaya başlayabilirsiniz.
Genellikle girişimciler yatırım firmasının partnerleri ile iletişimi kurmaya çalışır. Bu da güzel bir yoldur fakat partnerlerin esas işi çoğu zaman scouting olmadığı için bir girişim ile tanışma toplantısı yapmaya pek vakit bulamayabilirler. Bunun yerine gizli bir silah olarak yatırım fonlarında çalışan uzmanlar ile ilişki kurmak çok daha sürdürülebilir olabilir. Bu uzmanların (associate) ilk işi yatırım yapılma potansiyeli olan girişimleri bulmaktır. Uzmanlara Linkedin aracılığı ile ulaşıp bir toplantı talep etmek ve işinizi anlatmak daha kolay olabilir. Bu uzmanlarla görüşmeler gerçekleştirdikten sonra toplantının sonunda kendilerinden izin alarak yatırımcı güncelleme listesine eklemek istediğinizi iletebilirsiniz. Eğer şirketiniz VC’nin ilgi alanında ise çoğu zaman cevap evet olacaktır.


Yatırımcılar söz konusu olduğunda birincil hedefiniz, şirketinizi tanıyan ve büyümesini takip edebilecek insanlardan oluşan bir ağ oluşturmaktır. Bu aynı zamanda ağınızdaki VC'lerin ilgisini çeken bir şey gördüğünde size doğrudan yanıt vermesi için bir fırsat oluşturmaktadır.


Bu epostanın içeriğinde önceliklerinizden, kilometre taşlarınızdan ve üstesinden geldiğiniz zorluklarınızdan bahsedebilirsiniz. Yatırım ya da bir toplantı talep etmiyorsunuz. Bu eposta, birçok kişiye gönderebileceğiniz kısa ve öz bir güncellemedir. Bu güncellemenin sıklığı ay bazlı ya da çeyrek bazlı olabilir. Epostanın gövdesine yazacağınız bir güncelleme yazısı ek olarak paylaşacağınız bir PDF’ten daha kolay olacaktır. Epostanın uzunluğunun a 300 ila 800 kelime olması konsantrasyon kaybı yaşamadan okunmasını sağlayacaktır.


Bu eposta, mevcut yatırımcılarınıza göndereceğiniz eposta ile aynı değil, ancak çok yakındır. Kasanızda kalan nakiti, aylık ne kadar yaktığınız gibi kritik ve hassas bilgileri içeren metrikleri açıklamanıza gerek olmayacaktır. Ancak herhangi bir gelir ilerlemesini, heyecan verici işe alımları, yeni ve önemli müşterileri, ürün geliştirmelerini ve diğer anlamlı gelişmeleri hızlı bir şekilde özetleyebilirsiniz.


Özet olarak şirketinizdeki;

 • Ürün ile ilgili gelişmeler

 • Müşteri edinimi

 • Finansal dönüm noktası

 • Takip ettiğiniz ve paylaşabileceğiniz metrikler

 • Stratejik (açıklanabilir) kararlar

 • Yaşadığınız zorluklar

 • Önemli işe alımlar

 • Basın bültenleri

 • Pazardaki gelişmeler (rakibiniz yatırım almış olabilir, çıkış gerçekleşmiş olabilir, pazarın büyümesinde önemli bir gelişme olmuş olabilir vb.)

gibi bilgileri paylaşabilirsiniz.


Özellikle erken aşamadaki şirketler genellikle aylarca aynı zorluklarla ve aynı yapıyla uğraşıyor olacaktır. Bu nedenle yatırımcı ağınıza dönüm noktası şeklindeki olayları merkeze alan bir eposta göndermeniz daha işe yarar olacaktır. Bu bir ürün geliştirme tamamlanması, ilk müşteri kazanımı ya da şirketteki stratejik önemdeki bir gelişme ile ilgili olabilir.


Özetle; düzenli olarak yatırımcılar ile ilişki sağlamak ve onlara şirketiniz ile alakalı güncelleme vermek yatırımcıdan çok girişimcilere yarayacaktır. Birkaç faydayı sırlamak gerekir ise;

 1. Potansiyel yatırımcınızı şirketinizin durumu ile ilgili bilgilendirmiş olacaksınız, böylelikle aklında kalmayı başarabilirsiniz.

 2. Yatırım sürecine girdiğinizde saatlerce sürecek olan toplantılar yerine çok daha kısa sürede karar alınmasını sağlamış olacaksınız, çünkü şirketinizin gelişimini belli bir süredir takip etmiş olacak.

 3. Kendinize geriye dönük bir arşiv yaratmış olacaksınız. Girişiminizin hangi zamanlarda nasıl ilerlediğini ve nasıl aksiyon aldığınızı takip etmek için müthiş bir fırsat olmuş olacak.

 4. Herkesin bildiği üzere yatırım uzun soluklu bir ilişki ve karşı tarafa iletişime açık olduğunuzu göstererek yatırım öncesi güvene dayalı bir ilişki kurmak için ilk adımları atmış olacaksınız.

Son olarak dürüst olmak önemlidir. Başarılarınızı olduğundan daha büyük göstermemeniz veya zorluklarınızı küçümsememeniz daha iyi olacaktır. Bu güncellemeyi gönderdiğiniz ağınızdaki tüm yatırımcılar, mentorlar ve diğer kilit oyuncular için hepsinin bcc’de olduğundan emin olun. 😊


Eğer sizlerin de paylaştığı yatırımcı güncellemeleri var ise gsyf@albarakaportfoy.com.tr adresine epostalarınızı paylaşabilirsiniz, okumaktan büyük memnuniyet duyarız. Henüz daha yatırımcı bilgilendirme bülteni oluşturmadıysanız ekip olarak size geri bildirim vermekten mutluluk duyarız.


Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Comments


bottom of page